Rodzaje obróbki metalu – utwardzanie

Jakikolwiek materiał, w tym też metale i wyroby stalowe bez najmniejszego problemu można poddać różnym rodzajom obróbki. Są w stanie to być formy mechaniczne, cieplne, chemiczne i wiele innych. Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy produktach metalowych, każda z nich jest swego rodzaju obróbką.

Wśród mechanicznych, najbardziej modnym jest naturalnie skrawanie, inaczej cięcie pozwalające uzyskać materiał o określonych oraz niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi również szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie oraz dużo innych. Pod względem chemicznym najbardziej ogólną formą jest hartowanie pozwalające uzyskać jeszcze poprawniejsze właściwości oraz wytrzymałość na wiele elementów zewnętrznych i działanie przeróżnych sił fizycznych. Do obróbki należy zakwalifikować też zagruntowanie i malowanie, przynoszące wytrzymałość na korozję oraz zabezpieczające przed najgorszym dopuszczalnym faktem, innymi słowy rdzą.

Każdy proces obojętnie czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny lub ewentualnie inny określany jest mianem obróbki stali, ponieważ to naturalnie dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry oraz ogólny wygląd zewnętrzny – znacznie więcej na Energoel. Najistotniejszym procesem chemicznym występującym w czasie obróbki stai jest bezsprzecznie hartowanie. Ma prawo dotyczyć ono nie tylko tego rodzaju materiału, ponieważ nadzwyczaj często słyszymy również o hartowanym szkle lub też innych wyrobach.

Wykonuje się go przede wszystkim przez wzgląd na pozyskiwanie materiałów o jak najlepszej odporności na działanie wszystkich elementów fizycznych, takich jak siły dynamiczne oraz statyczne oraz mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć całkowicie danego materiału, a w szczególności stali. Jest kilka metod stosowania tego rodzaju procesu, a są to zazwyczaj: sztampowe, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Całkowita reguła hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niedługo po sobie czynności. Główną jest wymagane rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej ponad 700 stopni oraz utrzymywanie jej przez wyznaczoną długość czasu. Po takim wygrzaniu ma obowiązek nastąpić jak najszybsze schłodzenie, aby nie powstały nieprzydatne tlenki mogące zmienić właściwości materiału.br>

You may also like...