Budowa hali – stalowa versus namiot

Tu i ówdzie prowadzone są budowy. Buduje się duże hale, jakie mają służyć jakimś celom. Niejednokrotnie są to na przykład hale targowe. W wielu miastach oraz Polski i w miastach zagranicznych są duże oraz legendarne w całym kraju hale, na których przeprowadza się transakcje sprzedaży. Są to tak oznaczane hale komercyjne. Taka hala jest w większości wypadków zadaszonym wielkim terenem. Na ogół są to hale wielkopowierzchniowe.

Konstrukcja tego rodzaju hal nie jest nadmiernie karkołomna. Niewątpliwie konieczne jest dopasowanie się do przepisów prawa budowlanego, nieodzowne jest stosowanie wszelakich zasad budowlanych. Taka hala ma być bezpieczna. Jednocześnie w halach tego typu przebywa wiele osób, w pewnych sytuacjach nawet dużo tysięcy ludzi. Osoby, jakie pracują na halach, jakie spędzają na nich dużo godzin dziennie, jakie w takich halach handlowych robią zakupy muszą czuć się pewnie. A o takie bezpieczeństwo trzeba zadbać już w chwili budowania hali.

Potrzebne jest posiadanie właściwego projektu. Projektowaniem hal absorbują się architekci. Takie hale przemysłowe czy finansowanie środków trwałych projektowane są trochę inaczej niż na przykład budynki mieszkalne. Różnica polega przede wszystkim na tym, że hale są budynkami wielkopowierzchniowymi. W takich halach umiejscowione są na przykład galerie handlowe. Nieodzowne jest ustalenie czemu ma służyć taka hala, do jakich celów będzie stosowana. Nieraz cel przeznaczenia wyznacza generalny wykonawca i to on jest nadrzędnym inwestorem. Hale są okazałą, z reguły stalową konstrukcją.

Konieczne jest niezmiernie dokładne łączenie wszystkich elementów takiej konstrukcji hali. Jest to praca ciężka jednakże dość prędko widać wyniki budowy hali. Nieraz budowa hali ekspertom absorbuje zaledwie kilka tygodni. Niewątpliwie dużo zależy od techniki budowy, od metod użytkowanych w czasie budowania hali, jednakowoż też i od tego, czemu taka hala ma służyć. Jeżeli jest to hala tak zwany hangar wtenczas postawienie jej zajmuje niewiele czasu. W kilka tygodni zostaje wystawiony budynek, w gigantycznej mierze wykonany ze stalowej konstrukcji, w którym będzie odbywał się na przykład handel.

You may also like...